tel./fax +48 65 529 99 66   |   ul. Jana III Sobieskiego 1, 64-100 Leszno
Badania urodynamiczne kobiet

Badania urodynamiczne kobiet

Skierowanie nie jest wymagane, ale zalecane.

Tel. do rejestracji: 65 529 9966

Przyjmujemy wyłącznie kobiety.

Diagnostyka nietrzymania moczu.

Badania urodynamiczne umożliwiają diagnozowanie zaburzeń czynności pęcherza i cewki moczowej. Badania te określają przyczyny nietrzymania moczu, trudności w jego oddawaniu, zakażeń układu moczowego. Ustalenie przyczyny powodującej te dolegliwości umożliwia rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Wskazaniami do przeprowadzenia diagnostyki urodynamicznej są następujące dolegliwości:

  • zaburzenia w oddawaniu moczu na skutek uszkodzenia układu nerwowego (pęcherz neurogenny), w szczególności wrodzone wady rdzenia kręgowego, stany po urazach i operacjach kręgosłupa, inne choroby neurologiczne powodujące nietrzymanie moczu:
  • nietrzymanie moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu (osłabienie zwieraczy), nietrzymanie moczu z parciami naglącymi (zaburzenia czynności pęcherza),

Uroflowmetria, to podstawowe badanie urodynamiczne, czyli badanie przepływu cewkowego moczu. Jest to nieinwazyjne badanie przepływu przez cewkę moczową, ocena parametrów strumienia moczu. Badanie to pozwala między innymi na wczesną diagnostykę przerostu prostaty. Pacjent oddaje mocz do specjalnego urządzenia, które jest wyposażone w przetwornik przepływu. Po badaniu pacjent otrzymuje na wydruku wykres strumienia moczu oraz zestawienie najważniejszych parametrów charakteryzujących strumień moczu.

Elektromiografia zwieraczy cewki moczowej jest badaniem oceniającym funkcję mięśni zwieraczy.

Profilometria cewki moczowej jest badaniem oceniającym ciśnienie panujące we wnętrzu cewki moczowej.
W tracie tego badania przesuwa się w świetle cewki moczowej specjalny cewnik umożliwiający pomiar ciśnienia, z jakim zwieracze utrzymują mocz w pęcherzu.

Po przeprowadzeniu badania pacjent otrzymuje wydruk wykresów oraz informację dla lekarza kierującego na badanie. Wyniki badania są opisywane wraz z wnioskami dotyczącymi dalszego leczenia.

W poradni FIDES badania urodynamiczne wykonuje się przy pomocy nowoczesnego, w pełni skomputeryzowanego sprzętu do badań urodynamicznych.

Zaburzenia oddawania moczu (mikcji) są częstymi dolegliwościami zdrowotnymi, szczególnie u osób w starszym wieku. Badania naukowe wykazują, że nietrzymanie moczu dotyka około 38% kobiet i 19% mężczyzn po 60 roku życia. Często występują inne nieprawidłowości, np. częstomocz dzienny lub nocny z parciami naglącymi czy zaleganie lub zatrzymanie moczu. Zaburzenia tego rodzaju niosą ze sobą poważne konsekwencje medyczne, psychologiczne i ekonomiczne. Bardzo krępują pacjentów i znacznie obniżają komfort ich życia, często łącząc się ze stanami lękowymi i depresją. Chorzy wymagają dodatkowych zabiegów higienicznych i opieki osób trzecich. Opisane wyżej problemy z oddawaniem moczu – po odpowiednim rozpoznaniu – mogą być skutecznie leczone przez lekarzy urologów i ginekologów. Badanie urodynamiczne ocenia czynność dolnych dróg moczowych i służy do precyzyjnej diagnostyki zaburzeń oddawania moczu. Pozwala na określenie przyczyny dolegliwości pacjentki. Dzięki nowoczesnej diagnostyce urodynamicznej możliwe jest diagnozowanie szerokiego spectrum schorzeń dotykających układ moczowo-płciowy, rdzeń kręgowy i obwodowy układ nerwowy. W skład badania urodynamicznego wchodzi: pomiar przepływu cewkowego, ocena zalegania moczu po mikcji, cystometria, cystometria mikcyjna, elektromiografia zwieracza zewnętrznego cewki moczowej, ocena LPP (ciśnienie wycieku) i profilometria cewkowa (wariantowo).

Urodynamika nigdy nie była tak prosta!

Solar Blue jest bez wątpliwości jednym z najprostszych, w pełni funkcjonalnych aparatów do urodynamiki obecnie dostępnych na rynku.

System ten spełnia najnowsze wskazania ICS i wykorzystuje najnowszą technologię cyfrową.
W rezultacie Solar Blue jest aparatem o wyjątkowo małych gabarytach, jest w 100% bezprzewodowy i wyjątkowo prosty w użyciu.

Bezprzewodowy: Solar Blue jest jedynym w 100% bezprzewodowym systemem urodynamicznym działającym w technologii Bluetooth® obecnie dostępnym. Komunikacja bezprzewodowa odbywa się pomiędzy jednostką centralną Solar Blue a: flowmetrem, profilometrem, pilotem zdalnego sterowania i komputerem. Jednostka centralna Solar Blue zasilana jest z akumulatora, co eliminuje niepotrzebne kable, ułatwia przemieszczanie aparatu, oszczędza miejsce i ułatwia czyszczenie poszczególnych modułów aparatu.

Kontakt

Specjalistyczny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Fides Sp. z o.o.

ul. Jana III Sobieskiego 1, 64-100 Leszno

tel./fax +48 65 529 99 66 info@fides-leszno.pl

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X