KONTAKT

    
tel./fax 65 529 99 66

SNZOZ Fides Sp. z o.o. ul.
Jana III Sobieskiego 1
64-100 Leszno
LEKARZE
    
 Maciej Frykowski 
 Małgorzata Waleris-Leciejewska 
 Tomasz Adamski 
 Krzysztof Jędrzejczak 
    HOME    
    NFZ    
    USG    
 PRACOWNIA URODYNAMICZNA 
 SALA OPERACYJNA 
 KONTAKT 
 

USG


 
      

USG 3/4D
dr n. med. Tomasz Adamski
lek. Marek Cwojdziński
lek. Wojciech Mazurek
lek. Małgorzata Warelis-Leciejewska
lek. Krzysztof Jędrzejczak

Badanie „genetyczne” (11-14 tydzień ciąży)
Ocena rozwoju płodu - badanie połówkowe
Diagnostyka wad płodu

 

 

Dzięki obrazowi trójwymiarowemu możliwa jest bardziej precyzyjna ocena kości nosowych płodu, czyli parametru bardzo ważnego w ocenie ryzyka zespołu Downa. Właśnie dzięki badaniu 3D okazało się, że niektóre płody z zespołem Downa mają nieprawidłową tylko jedną z dwóch kości nosowych, co jest znacznie trudniejsze do weryfikacji w obrazie dwuwymiarowym i stanowi wskazanie do inwazyjnych badań genetycznych. U niektórych zdrowych płodów istnieje dość szeroka przerwa pomiędzy prawą i lewą kością nosową, która w obrazie płaskim może być błędnie interpretowana jako brak kości nosowych, co może prowadzić do niepotrzebnej amniopunkcji. W obrazie trójwymiarowym ocena tej przerwy i prawidłowego wykształcenia kości nosowych jest łatwiejsza, co może oszczędzić pacjentce niepotrzebnego niepokoju. Ocena przezierności karkowej w obrazie 3D również jest nieco dokładniejsza i bardziej powtarzalna niż w standardowym badaniu dwuwymiarowym.   W badaniu 3D lub 4D możemy płód obracać prawie dowolnie na ekranie aparatu, uzyskując przekroje niedostępne w badaniu tradycyjnym. Jest to największa diagnostyczna zaleta badania trójwymiarowego.

Badanie trójwymiarowe umożliwia matce zobaczenie twarzy dziecka i jego ciała prawie tak, jak widoczne byłoby na zdjęciu. Wielu psychologów uważa, że przyczynia się to do wytworzenia wcześniejszego i silniejszego związku emocjonalnego matki z dzieckiem. Należy więc podkreślić, że obserwacja obrazu dziecka podczas badania USG ma nie tylko charakter rozrywki, ale również wzmocnienie więzi matki (i ewentualnie obecnego podczas badania ojca dziecka) z nienarodzonym dzieckiem.

Wykonujemy ultrasonograficzne badania położnicze  pomiędzy 11-14; 20-26 tygodniem ciąży oraz w każdym innym momencie według wskazań lekarskich.

W poradni FIDES badania pacjentek ciężarnych wykonywane są za pomocą najnowocześniejszego sprzętu i wyposażenia ultrasonograficznego: aparatu VOLUSON 730 EXPERT firmy General Electric z zastosowaniem głowicy objętościowej: przezbrzusznych USG 4D/3D/2D (2-5 MHz i 4-8MHz)
USG trójwymiarowe 4D to nowoczesna metoda diagnostyczna pozwalająca zobaczyć dziecko w obrazie trójwymiarowym w czasie rzeczywistym. Możemy zobaczyć wygląd zewnętrzny dziecka: twarz, kończyny, tułów, płeć.
Badanie to daje możliwość stwierdzenia niektórych wad rozwojowych. Najbardziej optymalny okres do wykonania takiego badania to między 20 - 24 tyg. ciąży. Wyrazistość tego badania zależy od okresu w którym jest wykonywane, położenia płodu, ilości i gęstości wód płodowych.

Czytaj więcej o badaniu USG...